My dva

    Nevím proč, ale občas zatoužím zaposlouchat se do hlasu zvaného chraplák. Vůbec ne kvůli nějakému rozdírání duše, takříkajíc na vyváženou převážného množství slýchaných melodií a písní, plynoucích od pocitu hladce. Žádné pracné vybírání. Interpretů se vskutku drnčivým hlasem není zas tak moc. Asi ani nemusím napovídat a vybaví se vám třeba Jiří Schelinger nebo Dalibor Janda.

    Za všechny, co znám, přidám jedno věhlasné jméno. Drupi. Nezaměnitelný italský zpěvák s hřívou rousných vlasů, vlastním jménem Giampiero Anelli (*10. srpna 1947), se v konci šedesátých let minulého století „kde se vzal, tu se vzal“. Mohla za to soutěž, pořádaná italskou rozhlasovou stanicí Rai 2. Šlo o písničky hrané v průběhu léta v jukeboxech v barech po celé itálii, každý výběr té které písně zaznamenalo počitadlo. Web festivalu potvrdil v roce 1975 vítězství Drupiho písničky s názvem „My dva“, v originále „Due“. Nadchla 36 tisíc posluchačů v barech a Drupi díky tomu převzal na konci léta toho roku zlatý pohár vítěze Festivalbaru při finálovém večeru v antické aréně ve Veroně. Nepochybně úžasný zážitek. Lépe jsme z Drupiho repertoáru pro náš web vybrat nemohli. Ačkoli jeho originální hlas dál těšil posluchače nejen v barech, zpěvák už podobný úspěch nezopakoval.

    Česká LP deska s repertoárem Drupiho vyšla v roce 1978 jako zpěvákův „skutečný portrét“. O písni „My dva“ autor doprovodného textu na přebalu Ivo Letov uvedl, že autorská dvojice E.Riccardi-L.Arbeltelli napsala pro Drupiho „…snad nejkrásnější milostné vyznání italské písňové literatury“.

    Měl jsem to štěstí slyšet ji v březnu roku 1978 v tehdejším Gottwaldově, při koncertě Drupiho ve sportovní hale, zaplněné k prasknutí. Byli u toho tehdy také Hanka Zagorová, Karel Gott a Felix Slováček. Drupi čas od času zavítá na česká podia, nabídne především nostalgii, získá si však i četné nové fanoušky. Ale vzpomínaná „Drupi mánie“ se už natrvalo uchytila jen ve vzpomínkách.

     jš (15 0421)

 

odkazy

Due – (My dva) Drupi  v roce 1978 vydal album s názvem Sereno é

www.youtube.com/watch?v=5QtuFC83SbY

it.wikipedia.org/wiki/Due_(Drupi)