Pláč v kapli

   Mezi hudebními skvosty na našem webu rozhodně nemůže chybět hlas Krále Rock´n´Rollu. Zejména pro naši (stále střední) generaci byl Elvis Presley symbolem Ameriky, kterou jsme nechápali, natož abychom jí porozuměli. A kdoví, zda se na tom s přibývajícími léty, navzdory erupci dostupných informací a možností vidět na vlastní oči, něco výrazněji změnilo. Jen ten blahý pocit při poslechu písniček ojedinělého Krále, navzdory jeho věhlasným předchůdcům i početným následovníkům, kdesi uvnitř nezměněn zůstává.

   Nebylo jednoduché zvolit jednu z nich pro zařazení na náš web. Vybrali jsme po úvaze gospel skladatele Arthura Glenna "Pláč v kapli (Crying in the Chapel)", který u nás známe v podání Karla Gotta s názvem "Pojď, ukážu ti cestu rájem", s českým textem Jiřího Štaidla. Gospel necháváme znít v originále (v odkazech na you tube). Texty může laskavý čtenář ze zajímavosti porovnat v odkazech rovněž.

   Elvis Aaron Presley (* 8. ledna 1935, Tupelo, Mississippi - † 16. srpna 1977, Memphis, Tennessee), výrazný americký zpěvák i herec, dokázal podle hudebních znalců „…skloubit inspiraci z černošského spirituálu, blues a country a stal se nejvýznamnější postavou amerického rock and rollu“. Zemřel dvaačtyřicetiletý ve svém domě zvaném Graceland, zřejmě na srdeční infarkt.

   Jiří Štaidl (* 22. ledna 1943, Praha - † 9. října 1973, Praha), český písňový textař, scénárista, hudebník a divadelní manažer, zahynul ve 30 letech při dopravní nehodě u Prahy.

   Presley i Štaidl dali vale ohromeným příznivcům a vyznavačům ve světě i u nás, bohužel, předčasně. Obrazně řečeno: s pláčem v kapli jim s díky za jejich působivý odkaz dopřejme cestu rájem.

     jš (13 0919) 

 

odkazy

www.youtube.com/watch?v=00eUebsh68M

www.pohodar.com/preklady/Elvis_Crying.htm

nc-zpevnik.wz.cz/92_pojd_ukazu_ti_cestu.html