Borůvkový kopec

   Toho březnového večera roku 1965 jsem se v pražské Lucerně, nabité k prasknutí při koncertu amerického trumpetisty Louise Armstronga a jeho hochů, vypravil až na vrcholek Borůvkového kopce, na slavný „Blueberry Hill“. Zážitek, který se vryje do paměti. Nikdy před tím a už nikdy potom ve mně tak vysoko při poslechu té písně nevystoupal. Vidím to v duchu dodnes: v šerosvitu pódia pronikavou bělostí svítící manžety hlavního protagonisty, řečeného Satchmo, kapesníček v náprsní kapse jeho saka a doširoka rozevřené oči. Hlavně ty vykulené oči a nenapodobitelný úsměv.

  Populární skladba, která určitě patří na náš web, vznikla v roce 1940. Hudbu zkomponoval Vincent Rose, text napsal John L.Rooney. Světoznámou se stala v rock´n´rollové verzi v podání amerického pianisty a zpěváka Fats Domina, byla také jeho největším hitem. "Blueberry Hill" ovšem ponejvíce proslavil právě Louis Armstrong. Měla však trvalé místo i v repertoáru řady význačných pěveckých es populární hudby.

  Na you tube jsme dokonce našli i verzi zpívanou význačným politikem, současným ruským prezidentem.

  Louis Armstrong má na našem webu výjimečně dvojí zastoupení. Přidáváme jednu z jeho nejznámějších skladeb na trumpetu „Melancholy Blues“. Byla totiž vybrána jako vzorek pozemské hudby nesený pro mimozemské civilizace na Zlaté desce Voyageru ve dvou stejnojmenných sondách, vyslaných do vesmíru v roce 1977. Pro zajímavost připomínáme, že jedním z 55 jazyků zahrnutých na zmíněné desce je i čeština.

     jš (13 1104)

 

odkazy

Blueberry Hill   Louis Armstrong

www.youtube.com/watch?v=ts1qTynO1zg

cs.wikipedia.org/wiki/Louis_Armstrong

Blueberry Hill   Fats Domino    

www.youtube.com/watch?v=ek1P7GM33so

en.wikipedia.org/wiki/Fats_Domino

Blueberry Hill   Vladimír Putin

www.youtube.com/watch?v=IV4IjHz2yIo

cs.wikipedia.org/wiki/Vladimir_Putin

Melancholy blues   Louis Armstrong

www.youtube.com/watch?v=T9BC5PY_OaM

cs.wikipedia.org/wiki/Zlat%C3%A1_deska_Voyageru