Loch Lomond

    Nevíme o žádném jiném jezeru tak opěvovaném, jako je Loch Lomond. Majestátně se zrcadlí ve scenérii skotské Vysočiny, řečené Highlands. Skotsko je z pohledu Středoevropana podmanivý kraj, opředený legendami nelehkých osudů. Umí prostřídat prosluněnou barevnost s ponurostí v závoji mlh, ústům nabídnout průzračnou vodu i opojnou whisky, očím koberce vřesovišť a nekonečnou škálu zelené i nevídané vzory tartanu, plédu mužských suknic - kiltů. Skotsko zní keltskou hudbou s pronikavým zvukem dud. Má všeho dosyta k trvalým vzpomínkám.

    V tom dni ke konci srpna roku 2002 jsme další etapu naší skotské cesty završili u jezera Loch Lomond, doprovázeni cestou k němu písní Waldemara Matušky. Zájezdový autobus si ji prozpěvoval spolu s ním. Bezprostřední setkání s jezerem jsme si ale užili spíše mlčky, u břehu s bílými i černými labutěmi, poblíž osady Luss.

    Pokaždé, když se nám zamane prožít ten čas znovu, pustíme si na you tube aspoň jednu ze čtyř v archivu uložených verzí písně o jezeru, na které nedají Skotové dopustit. Nejčastěji už zmíněnou s hlasem Waldemara Matušky, která věrohodně česky kreslí tamní prostředí slovy. Pak také tu, kterou doprovázejí skvostné snímky jezera a širokého okolí i objevné poznámky. Občas si píseň pustíme jako lidovku v podání The Corries. A konečně čtvrtá verze písně opěvující Loch Lomond je unikátním tisícihlasým chorálem „tartanové armády“- fanoušků Skotského národního fotbalového mužstva. Neznáme pozoruhodnější hudební aranžmá vyzývající k hrdinnému boji. Pro zajímavost poznamenejme, že „tartanová armáda“ má svůj vlastní pléd, zapsaný příslušným úřadem do světového registru skotských plédů 1.března 1997 pod číslem 2389.

    jš (13 1102)

 

odkazy

Waldemar Matuška

www.youtube.com/watch?v=fi7HGcfmAAg

skotská lidová s textem

www.youtube.com/watch?v=eDee-mHMdwY

The Corries

www.youtube.com/watch?v=GXGVFJqSqqg

The Tartan Army

www.youtube.com/watch?v=rbb9aRSQpsY