Je to tu nanovo

    Rád poslouchám alba Ray Charlese. Až dosud pokaždé se mi trefil do nálady. Na našem webu proto nemůže chybět. Kterou skladbu ale z jeho obsáhlé produkce vybrat, to se věru zdálo být téměř neřešitelné. Namátkou třeba vzpomenu jedinečný song „Georgia On My Mind“, který se po letech stal také hymnou stejnojmenného státu USA. Připomenu rovněž lyrickou "I Can't Stop Loving You", kterou jsme slýchali v podání Pavla Nováka pod názvem „Chci zapomenout“. Neopomenu ani „Take these chains from my heart“, kterou s českým titulem „Dej mi pár okovů“ známe v podání Karla Hály. Nebo valčík „3/4 Time“, zpívaný Pavlem Bobkem pod názvem „Lásko mně ubývá sil“.

     Volba nakonec padla na lyrický duet „Here We Go Again“ z posledního studiového alba Ray Charlese „Genius Loves company“, které dokončil v březnu 2004, nedlouho před svým skonem. Ke spolupráci na něm pozval řadu věhlasných interpretů. Posmrtně vydané album získalo v únoru následujícího roku osm cen Grammy, jednu z nich vzpomenutý song, který nazpíval třiasedmdesátiletý Ray Charles s tehdy pětadvacetiletou Norah Jonesovou, dcerou slavného indického sitáristy Ravího Shankara. Myslím si, že obsahuje všechno to, co je možné od Ray Charlese osobně, i s četnými spoluinterprety, trvale slýchávat. Osud mu nedopřál pohled do nádherných očí Nory Jonesové, určitě je však spatřil svou vnímavou a citlivou duší. Tak úžasně prožitý láskyplný vztah spolu vyzpívali. Song s přibližným českým názvem „Je to tu nanovo“ nevypráví žádný objevný příběh. Ví se jen, že z nečekaného návratu a nadějného setkání nevzejde nic víc, než opětovně zlomená srdce.

    Ray Charles v srpnu 2004 odchodem bez návratu zlomil srdce mnohým příznivcům a vyznavačům svého nenapodobitelného muzikantského a pěveckého stylu. Tak docela přesné to tvrzení ale zase není. Se svými hudebními skvosty tu v mysli i v duši mnohých z nás napořád zůstává.

     jš (13 1028)

 

odkaz

www.youtube.com/watch?v=XD0E45V6KZc