Čekej tiše

    V srpnu 2013 se kemp u Sázavy v Pikovicích rozezněl zcela novým hudebním festivalem, spojeným s českou jazzovou zpěvačkou a osobitou šansoniérkou Evou Olmerovou (1934-1993), přirovnávanou k legendární černé americké bluesové zpěvačce Bessii Smith. Ve svém jazzovém nebi Eva na vlastní festivalovou poctu „čekala tiše“ dvacet let. Ale každý, kdo ji měl možnost poznat víc zblízka, určitě ví, že život měla nepoměrně rušnější. Jako by se jí svými prožitky vepsal do jejího nezaměnitelného hlasu. Neznalé posluchače snadno mátl. Byla totiž bytostí svým způsobem lidsky křehkou, s bezelstným vztahem k lidem. Ovšem bojovnicí s nepřízní osudu, tou byla věru k pohledání. Takovou si ji určitě skalní příznivci uchovávají ve vzpomínkách. Patříme k nim. „Country, blues, jazz a gospel, žánry, které byly její duši blízké,“ připomněli organizátoři jejího festivalu. 

    Podle textařky Aidy Brumovské prý Eva Olmerová reagovala na polemiku o svém pěveckém zaměření slovy: „Nejsem žádná jazzová zpěvačka. Jsem prostě zpěvačka. A zpívám, co mě baví. Když je ti dobře jen tak, protože tě zrovna nikdo nenaštval nebo protože svítí sluníčko nebo plaveš ve Vltavě nebo se cpeš šnyclem nebo vopečeným buřtem, tak tam gospel nenacpeš. Ale když máš v sobě strašně moc citů, pocitů a emocí, gospel je dobrej k tomu, aby tě neudusily.“

    Výběr skladby k dokreslení předešlého textu nebyl snadný, zato zcela stylový. Hudbu k písni „Čekej tiše“ složili Audrey a Joe Allisonovi, českým textem ji opatřil Jiří Grossmann.

     jš (13 1014)

 

odkazy

olmerova.webnode.cz/

www.youtube.com/watch?v=WgKVy9BaMuM

www.youtube.com/watch?v=cjKrQzVAMl0