ničí chlast slovenské lesy?

    V závěru letošního června (2017) se začala velmi rychle šířit e-mailovou poštou na Slovensku neuvěřitelná dvouminutová video reportáž, zaměřená na výrobu typicky slovenského alkoholu – borovičky. Podle tvrzení moderátorů zcela neznámého amerického televizního zpravodajského kanálu News24 rostoucí spotřeba borovičky způsobuje nárůst odlesňování na Slovensku. Meziročně se prý v tamních lesích vytěžilo dvakrát víc borovic a pokud se tento trend nezastaví, bude muset Slovensko borovice k produkci borovičky dovážet už v roce 2024. Kvůli úbytku lesů na Slovensku údajně chystá Evropská unie změnu legislativy a ve větších slovenských městech se čekají mohutné demonstrace.
    Odkaz na reportáž nám poslala e-mailem naše kamarádka Dana z Bratislavy s dovětkem „…jednoducho vymletí Amíci“. Tisíce Slováků ale tomu velkému podvodu skočilo na špek! Dlužno podotknout, že „Amíci“ jsou v tom nevině. Video zveřejnila FB stránka Mezinárodní den Borovičky. Ve skutečnosti jde o reklamu tohoto oblíbeného nápoje. Dva herci dávají fiktivní reportáži věrohodnost prvotřídním anglickým projevem.
     A aby naše pojednání bylo úplné, vezměme si na pomoc českou verzí encyklopedie wikipedie:
    Borovička je alkoholický destilát někdy označovaný jako slovenský národní alkoholický nápoj. V Česku se podobný alkoholický nápoj nazývá také jalovcová. Má chuť a aroma po jalovčinkách, plodech jalovce (rod Juniperus, slovensky borievka), z nichž se vyrábí (podobně jako například gin). Nápodobou pravé borovičky je líh, do něhož se přidá jalovcová silice (běžně nesprávně nazývaná jalovcový olej). Borovička patří do skupiny ovocných destilátů. Má osvěžující účinky, obsažený jalovec údajně podporuje látkovou přeměnu. V rámci Evropské unie jsou do této kategorie zařazeny jalovcové destiláty chráněné obchodními značkami Spišská borovičkaSlovenská borovička Juniperus, Slovenská borovička, Inovecká borovička a Liptovská borovička. Prodávat ovocné destiláty pod těmito názvy je možné pouze u nápojů vyrobených na Slovensku. Na závěr to podstatné: Lesy kácet netřeba.

 

odkaz

www.cas.sk/clanok/564222/podla-americanov-vyrabame-borovicku-z-borovice-tisicky-slovakov-naleteli-velky-podvod/