fejzbúk, twííítr a inbastagram
Vývoj světa informačních technologií se zastavit nedá. Není to tak dávno, co patřilo k solidnímu společenskému postavení mít vlastní web, ale ouha, stal se z něj žrout času a také uspořádat jeho zaměření byl pořádný bolehlav. Weby koketující se zpravodajstvím (neplést se zpravodajskými servery a úředními weby) začaly mít vlastní sestavu spíše kompilátorů a kmenové autory v nich šlo těžko vysledovat. Inzertní a tématické weby měly netajený stříh, který pro zadavatele převážně střihali odborníci z PR agentur za balík peněz různé velikosti. V uspěchané době jakoby se ale zájem o privátní weby nasytil. Ne, že by návštěvníci nezůstali svým oblíbeným věrni, ovšem plejáda webů začala připomínat pohádku o Dlouhém, Širokém a Bystrozrakém. Bystrozrakých aby pohledal. Komunikace prostřednictvím webů zkrátka zatoužila po zjednodušení. K početí takové sítě nebylo třeba mnoho, jen spojení dobrého nápadu a zanícenosti. Zrodila se skvělá dvojčata: Facebook a Twitter.
Encyklopedie wikipedie uvádí, že Facebook je rozsáhlý společenský webový systém, jeden z největších na světě, sloužící hlavně k tvorbě sociálních sítí, komunikaci mezi uživateli, sdílení multimediálních dat, udržování vztahů a zábavě. V červnu 2017 prý měl dvě miliardy aktivních uživatelů. Pro úplnost dodejme, že Facebook podle wikipedie založili v únoru 2004 v Cambridge u Bostonu ve státě Massachusetts pánové Mark Zuckerberg, Dustin Moskovitz, Eduardo Saverin, Andrew McCollum a Chris Hughes.
Twitter je poskytovatel sociální sítě a mikroblogu, který umožňuje uživatelům posílat a číst příspěvky zaslané jinými uživateli, známé jako tweety. Jednoduchý slogan tvrdí, že je to „místo všeho dění“. Ostatně výraz twitter se překládá jako „cvrlikání“, „švitoření“ či „štěbetání“. Twitter údajně založili 21.března 2006 v kalifornském San Francisku pánové Jack Dorsey, Evan Williams, Noah Glass a Biz Stone. To tvrdí wikipedie. Osobně si myslíme, že nejméně jeden z nich byl po roce 1980 v Praze a procházel vestibulem stanice metra na Můstku. Kamelot tam vyvolával tweety z obsahu Večerní Prahy. Šla na dračku. K dokreslení atmosféry přidám aspoň dvě velmi přibližné vyvolávky bodrého pražského kamelota (kdo by si je po takové době přesně pamatoval?): „Nóbl sekáči v meďourech se drcli, plechy je přijdou draho, Večerní Praha…Manžel nedal pokoj sousedce, choť ho srovnala deštníkem, Večerní Praha.“ Má snad zůstat „biologický otec" twittru neznámý?
Pravdou je, že na oba světové systémy nemáme. Podle zdravotních a jiných možností obsluhujeme řadu privátních webů, hlavně cestovatelských, které i tak mají poměrně slušnou návštěvnost. Nechybí v nich ani autorské psaní nebo obliba písniček, ba i na zmínky o přátelství se místo našlo. Přesto se o naše lokální, shora popsané systémy, pokusíme.
A je to tu, jsme konečně in, máme fejzbúk a twííítr. Ba i ten třetí, po našem inbastagram, na velmi krátká sděleníl. Kdo by chtěl s naší domáckou sítí jednoduše komunikovat (věřme, že se tací najdou), postačí, když pošle ohlas nebo sdělení na naši adresu jjsezem@gmail.com (na začátek řádku "předmět" vepište FEB nebo TWT nebo IBG). Připojíte-li přezdívku, mohli bychom Váš příspěvek zveřejnit. Nebo se třeba rozhodnete, že ke zveřejnění žádné přezdívky netřeba. Je to na Vás.
17 0708
(více v odkazech vlevo)
Puls a impuls mají svůj původ v srdci.
Gilbert Keith Chesterton