AZ Tower

Když před dvěma lety, na jaře 2011, začalo být na staveništi výškové budovy AZ Tower v Brně poblíž známého M-paláce to pověstné stavbařské rušno, sledovali jsme vyrůstání pozoruhodné stavby doslova z rychlíku na nedaleké železniční trati. Čím výš se pod rameny jeřábů šplhala a všelijak krabatila, tím větší zvědavost vyvolávala. A když tvůrci zajímavě obarvili obvodový plášť této nejvyšší stavby v Česku, dostoupila nedočkavost osobního poznání vrcholu. Při první veřejné prohlídce dokončené budovy v úterý 21. května 2013 nabídl pohled na vlastní oči kol dokola kol z vyhlídky 111 metrů na Brno a okolí, ba i pohledy z oken bytových apartmánů. O této stavbě se nepochybně bude hodně zeširoka mluvit, zájem veřejnosti o ni je značný. Jaký div, že k sobě přitahuje a ještě přitáhne množství nejrůznějších názorů. Ale až začne žít sama svým všedním rytmem, mohou jí být zbytné řeči naprosto šumafuk.

jš (13 0521)

 

záznam

CZE kraj Jihomoravský Brno-město

meta: v ulici Pražákova, v katastrálním území Štýřice

vizit: 13 0521

vlastní foto: vizit-sezem8.webnode.cz/mistopisy/az-tower/

                  13 0521 CZE 1-20

satelit: souřadnice 49.176212,16.605642 (místo určuje červený terčík)

notes: Magistrát města Brna 25. června 2013 informoval o oficiálním otevření AZ Tower. Kromě jiného uvedl:

* Začátek výstavby odstartovalo slavnostní poklepání na základní kámen 20. dubna 2011. Výšky rekordních 111 metrů stavba dosáhla v září 2012.

*  Statika budovy je navržená proti zemětřesení o síle 6 stupňů Richterovy stupnice.

*  Má dvě podzemní a 30 nadzemních podlaží a nabídne přes 17 000 m2 obchodních, kancelářských a rezidenčních ploch. Ve dvou podzemních patrech zaparkuje přes 272 aut. V přízemí budovy se nachází atrium s recepcí, obchody, kavárna, restaurace, archiv a fitness centrum. V posledních 6 podlažích jsou apartmány, ve 28. a 29. podlaží se nachází luxusní mezonet s bazénem.

* Třicetimetrové hloubkové energetické piloty, v Česku prozatím ojedinělé, budou prostřednictvím čerpadel jímat teplo ze země a pomohou objekt vytápět, v létě obráceným postupem s akumulací tepla v podloží přispějí k chlazení budovy. Unikátní je také systém kombinace přirozeného a nuceného větrání v kancelářích a apartmánech. Část fasády pokryly fotovoltaické panely, které budou sloužit jako zdroj elektrické energie pro budovu.

 

odkazy

www.aztower.cz/

cs.wikipedia.org/wiki/AZ_Tower

Vyhledávání

Kontakt

vizit-sezem

Puls a impuls mají svůj původ v srdci.

                               Gilbert Keith Chesterton