rozhovor s Markem Ebenem

* 18. 12. 1957 Praha

herec, moderátor, písničkář

úryvek z rozhovoru, Víkend, magazín Hospodářských novin, 25. 04. 2008

Autorka: Naďa Klevisová

citace z časopisu:

   Polák Marius Szczygiel vydal nedávno knihu Gottland, vtipný pohled zvenčí na českou duši. Říkal, že když vyšla v Polsku, čtenáři nás litovali: "Chudáci Češi. Žít bez Boha musí být neskutečně těžké." Dovedete si představit, že byste ztratil víru? Co by se změnilo?

   "Všechno. Duchovní věci má člověk zapuštěné hluboko v sobě. Viděl jsem to zvlášť jasně u táty, který nikdy nezapochyboval, a víra byla jednou z mála věcí, jež dokázaly odolat i jeho těžké nemoci. Takže si představuji, že ztratit víru je jako ztratit pevnou půdu pod nohama, a to bych moc nerad."

   Nezávidí vám lidé? Neříkají: Ty jsi věřící, ty to máš jednoduché?

   "Občas to tak někomu připadá, ale tak snadné to zase není. Dnes je v módě říkat - jsem věřící, ale nejsem v žádné církvi, mám prostě svého boha, ve kterého věřím. V praxi je pak ten takzvaný osobní bůh většinou něco jako osobní bankéř. Když ho potřebujete, zavoláte, a on se vám jakože stará o váš duchovní účet, ale nic nechce. Jenomže podle mého názoru je na osobní bohy stejný spoleh jako na osobní bankéře. Jednoho dne zavoláte, a nikdo to nebere. Když chcete věřit v Boha, na kterého spoleh je, doporučuji jiného. Ten sice není úplně nenáročný, chce třeba, abyste se chovali slušně a žili podle desatera, ale zato se mu dovoláte."

 

 

Vyhledávání

Kontakt

vizit-sezem

Puls a impuls mají svůj původ v srdci.

                               Gilbert Keith Chesterton