Jednoho dne se vrátíš

    Vzpíráme se uvěřit, že čtenář této rubriky našeho webu dosud neviděl jedinečný western Tenkrát na Západě. Natočený roku 1968 v koprodukci ITA/USA (C'era una volta il West/Once Upon a Time in the West) režisérem Sergio Leonem, který napsal rovněž scénář se Sergio Donatim. S podmanivou kamerou Tonina Delli Colliho. Hudbu k němu složil Ennio Morricone. Snímek má vskutku hvězdné herecké obsazení: Henry Fonda, Claudia Cardinálová, Jason Robards nebo Charles Bronson a další. Málokterý film nabídne tolik detailních pohledů do tváří jimi ztvárněných postav. Bez nadsázky můžeme říci, že pohnutý děj vytvářejí zejména úžasné proměny jejich výrazů. Děj určitě nejvýznamnějšího filmu ve svém žánru připomínat nebo prozrazovat nebudeme. Jeho titulní melodii ale připomenout určitě musíme. Ve filmu při ní slova nezazněla. Českým textem s názvem „Jednoho dne se vrátíš“ ji opatřil Zbyšek Malý.

    Píseň si po desítky let už provždy spojujeme s hlasem Věry Špinarové. Nazpívala ji v roce 1976 ve svých 25 letech, ale značné obliby dosáhla až po dvou letech „bez povšimnutí“. V interwiev pro internetový Blesk pro ženy se zpěvačka na Štědrý den roku 2011 svěřila:

    „Ta píseň patří ke mně a stále z ní mám respekt…Trvá pět a půl minuty, ale nikdy nemám pocit, že je dlouhá. Má začátek, pointu i závěr. Bylo těžké si ji zapamatovat, protože se v ní nic neopakuje, je to příběh. Zdálo by se, že vrchol skladby je v tom vysokém tónu uprostřed, ale podle lidí na koncertech vím, že vrchol je na konci ve slovech – jednoho dne se vrátíš…“

    Díky Věře Špinarové se nám vrací častěji v plejádě chytlavých melodií, které obvykle rezonují hlavou ve chvilích rozpoložení. Určitě nám dáte zapravdu.

    jš (13 0916)

 

odkazy

www.youtube.com/watch?v=NX6mk1xewbM

www.karaoketexty.cz/texty-pisni/vera-spinarova/jednoho-dne-se-vratis-3774